Obklad WEO vs drevený obklad

 • 29 / 9 / 2023
 • #produkty

Porovnanie nákladov na údržbu a obstarávacia cena

Nie je nič prirodzenejšie ako drevený dekor, ktorý dokonale doladí okolitý priestor Vášho domu. My to veľmi dobre vieme, my drevo milujeme.

Ale povedzme si úprimne... mnohí bojujeme s myšlienkou, či sa vôbec oplatí investovať pri novostavbách alebo rekonštrukciách svojich domov do dreva a produktov z jeho výroby. Najmä keď sa jedná o exteriérové priestory.

Vynárajú sa obavy z potrebnej údržby s ním spojené a taktiež rôzne otázky typu

 • ... ako to drevo chrániť pred vlhkosťou a slnkom?
 • ... čo ak za pár rokov zmení farbu, alebo popraská... čo potom ?

Obavy takéhoto typu mávame celkom oprávnene. A obzvlášť ak sa bavíme o drevenej fasáde alebo terase. Všetci predsa dobre vieme, že tento prírodný materiál podlieha vplyvom počasia, mení farebnosť, štruktúru, bledne alebo sivie a čo je najhoršie, nepravidelne na daných plochách. Vyššia životnosť sa samozrejme docieliť dá, hlavne ak je dobre prevetrávané a jeho použitie je správne - no ak chceme, aby drevený obklad vyzeral stále tak, akoby ho práve namontovali, bez pravidelnej povrchovej úpravy to žiaľ nedocielime.

Ak sa drevo na fasáde už raz natrie, náter je potom nutné pravidelne obnovovať. Takto nejak vyzerá obklad, ktorý si už po rokoch vyžaduje nový náter. Starý náter je potrebné obrúsiť a následne urobiť nový náter. ...a takto do kolečka, do kola...

Tu práve vzniká priestor pre využitie kompozitného materiálu

S kompozitným materiálom doprajete svojmu domovu úpravu exteriéru, z ktorého budete mať zaručene potešenie dlhé roky a čo je hlavné - bez potrebných nákladov na údržbu. To, že nie je kompozit ako kompozit, o tom sme si už čo to hovorili v článku. Teraz si v krátkosti vysvetlíme hlavné výhody kompozitu oproti klasickému drevu. Poďme na to...

Prečo zvážiť práve kompozitný materiál ?

Na nerozoznanie od dreva ! Pre porovnanie – vždy jeden drevený obklad a jeden obklad z kompozitu – foto našich realizácií s fasádnymi obkladmi WEO. Uhádnete, ktorý je ktorý ?

Či už stará dobrá klasika- doskový obklad, alebo moderný a trendový dizajn lamiel... Kompozitný obklad WEO určite zaujme v oboch prípadoch. Lamelový dizajn obkladov dodáva fasáde moderný nadčasový atraktívny vzhľad, zároveň však zachováva prírodný charakter a teplý vzhľad dreva. Vyzerá ako drevo, no veľkou výhodou je, že sa tak zaručene nespráva.

 

Všetky tieto profily je možné inštalovať horizontálne aj vertikálne. Najnovšie dostupné už 5 farbách s chromatickými variáciami, ktoré imitujú prírodné odtiene dreva.

A čo tak terasa ?

K fasáde ju u nás doladíte ľahko. Terasové dosky Brooklyn sú totiž dostupné v rovnakých odtieňoch ako fasádne obklady WEO. K nerozoznaniu od klasického dreva. Nemáme pravdu ?

 

Ekologické materiály pochádzajúce z biologických zdrojov

Naše zdroje nie sú nekonečné.

Uvedomujeme si, že suroviny sa stali vzácnou komoditou. Preto sme veľmi radi a hrdí na to, že môžeme ponúknuť kvalitný produkt, vyrobený z viac ako 95 % odpadu. A nie, nie je to tak úplne umelina ako Vám možno práve preblyslo hlavou...

Materiál:
60% drevených vlákien + 30% recyklovaný HDPE + 10% aditíva pre UV stálosť a odolnosť

 • Kompozitný materiál používaný pri výrobe lamelového obkladu WEO® má 95% zloženia z recyklovaných výrobkov a sám je 100% recyklovateľný.
 • Polymér (HDPE) je výsledkom spracovania plastového odpadu /plastové fľaše/
 • Drevené vlákna pochádzajú z recyklácie drevárskeho priemyslu.
 • Navyše bez toxických produktov alebo rizika emisií VOC je obklad WEO® dokonale bezpečný pre životné prostredie používateľa.

Absolútne bez údržby

Obkladové dosky WEO a terasové dosky Brooklyn si nevyžadujú žiadnu údržbu. No dobre, aby sme boli presnejší... keď už, tak len veľmi minimálnu..

Akékoľvek nečistoty sa dajú jednoducho odstrániť kefou a prúdom vody. Poprípade trochou saponátu a – hotovo.

Na rozdiel od iných drevených kompozitov nie je povrch materiálu porézny - čo znamená, že akékoľvek častice a prach nie sú schopné preniknúť do dreveného kompozitu. Údržba je tak oproti klasickému drevu rýchla a absolútne /finančne/ nenáročná.

Testy na postupné blednutie a zrýchlené starnutie materiálu vykonané v certifikovaných európskych laboratóriách dokazujú, že materiál ostane zaručene bez zmeny.

To znamená, že žiadne škvrny, rozštiepenie alebo vyblednutie. Minimálne po dobu 20 rokov.

Odolnosť v každom smere

Kompozitný fasádne obklady WEO® a terasové dosky sú vyvinuté pomocou najnovších technológií extrúzie s dôrazom na najvyššiu odolnosť.

Tenká vrstva polyetylénu spolu s UV – odolnou vrstvou nachádzajúce sa v povrchovej časti obkladu chránia kompozitné drevo pred vlhkosťou a škvrnami a zaisťuje vysokú odolnosť voči poveternostným a iným vonkajším vplyvom.

Obklad si zachováva všetky svoje estetické vlastnosti, navyše s garanciou proti vyblednutiu.

Ekologické aj ekonomické riešenie

A teraz to najpodstatnejšie. Ak sa práve zamýšľate nad tým, že síce je kompozit skvelou voľbou, ALE oproti drevu drahý, máme pre vás toto porovnanie. Pretože nie vždy to, čo na prvý pohľad vyzerá ako nedostupná a finančne náročná voľba aj taká je.

 

FaktoryFasádny obklad WEO® / terasa BROOKLYNDrevený obklad / drevená terasa
Vstupné náklady89-135 €/m2 podľa voľby profilustrácanie farebnosti, potrebná údržba
Farebná stálosť20 rokov garancia farebnej stálostistrácanie farebnosti, potrebná údržba
Údržbavodabrúsenie, olejovanie
Životnosťminimálne 30r.európske drevo 10r. exotické/thermo drevo 30r.
Odolnosť voči vode, snehu, UV, slnku, bazénová chémia, slaná vodaodolnéfľaky, strata farebnosti
Náklady** na fasádny obklad 30m2 - spolu za 20 rokovFasádny obklad WEO® 60 -139 €/m2 Údržba 0eur/rok Spolu 4170 € +0 €Fasádny obklad Thermo smrek 59,9eur/m2 Údržba* 660eur/2 roky
Spolu 1797eur+6600eur
SPOLU4170eur8397eur

*Údržba: brúsenie/olejovanie 15eur/m2 + olej 4eur/m2 v 2 vrstvách
**Ceny majú informatívny charakter, na základe lokality sa náklady môžu líšiť

Tak ako sa rozhodnete ? Obstarávacia cena lamelového obkladu WEO je síce na začiatku väčšia investícia ako drevený obklad, no v priebehu rokov životnosti je o polovicu nižšia. A nezabúdajte na výhody !

 • Ušetrené náklady a čas na údržbu
 • Ušetrený čas na údržbu môžete venovať svojej rodine
 • Dlho trvajúci rovnaký vzhľad
 • 100% Eco Friendly produkt
 • Nezaťažujete životné prostredie

Malý tip na záver od nás-pre vás

Okrem vstupných nákladov vždy prihliadajte aj na kvalitu produktov, ekologickú odozvu a náklady aj do budúcna.